Değerlerinizin ne olduğunu düşündünüz mü? 

Amaçlarımız, inançlarımız, duygularımız, düşüncelerimiz, hepsi değerlerimizle şekillenir. Attığımız adımların ardında, atacağımız adımların önündedir değerlerimiz. Her birimizin birbirinden farklı değerleri ve değer yargıları vardır. Kocaman bir hayat inşa ederiz, onlarla. 

Yaşamımızın harcını kararken hangi değerlerden eklediğimiz çok önemlidir. Önceliklerimizi, seçimlerimizin ve kararlarımızın art alanını anlamamıza yardımcı olur çünkü değerlerimiz. Bir düşünün lütfen, siz bu yaşam yolculuğunda hangi değerlerinizin daha ön planda olduğunu düşünüyorsunuz? 

Benim ön plandaki değerlerimden bir tanesi “sorumluluk”. Sorumluluk yelpazesi elbette çok geniş; kişisel sorumluluklar, profesyonel sorumluluklar, ailevi sorumluluklar gibi. Her birisi kendi içinde bazı başka değerleri de barındırıyor. Fakat son zamanlarda yaşadığım olayları değerlendirirken ve çevremdeki insanları yargılarken sıklıkla “bu insanlar sorumsuz” dediğimi fark ediyorum. Yargılamak kelimesini özellikle seçtiğimi belirtmeliyim. Çünkü değerlerimizin yargıları olduğu gibi yargılarımızın da değerleri var. Benim yargım, o insanların sorumsuz olduğuna vurgu yaparken aslında sorumluluk kavramına yüklediğim değeri de ortaya koyuyor. 

Şimdi yaşadığım bir örneği paylaşmak istiyorum sizlerle. Aracımın yıllık bakım için servise götürdüm ve aracımın ne zaman hazır olacağıyla ilgili kesin bilgi veremedikleri için bende varsayımlarla dolu günlük planlamamı yaptım. Bir buçuk gün sonra aracımın teslim edilebileceği bilgisi geldi. Ancak o günkü doluluğum buna izin vermiyordu ve ben de hemen çözümler aramaya kalktım. Öğrendim ki, eğer isterseniz aracınızı şehir içinde size en yakın araç satış noktasına getirebiliyorlar. Bunu öğrenince aracımı en yakın noktadan almaya karar verdim. Velhasıl, aracı almaya gittiğimde bankoda duran yetkili kişi hangi aracın bana ait olduğunu sorduktan sonra aracımın anahtarını hiçbir belge imzalatmadan bana teslim etti. Aracıma bindikten sonra beni neyin rahatsız ettiğini kendi kendime düşündüm.  Fark ettim ki, bu firmanın sorumluluk anlayışıyla benim sorumluluk anlayışım örtüşmüyordu. Böyle bir durumda ne yapılabilirdim? Bir sonraki eylem planım için kendimde bir şeylerin değişmesini sağlayabilirdim; seçimlerimle ve olaylara bakış açımla. 

Bu ve benzeri durumlarda ürününü tercih edeceğiniz kurumun değerleriyle sizin değerlerinizin kesiştiği noktalara bakmak içinizi rahatlatır ve işlerinizi daha akışta kılar mı? Değerlerinize, yargılarınıza göre seçimlerinizi belirleyebilir misiniz? 

Koçlukta, değerlerimizin yeri nerede?

Kendi yaşamınızın ve seçimlerinizin sorumluluğunu alıyor musunuz?

Sizin değerlerinizi ne oluşturuyor?

Sevgiyle kalın.