Ocak 2019 Adler Newslatter - Başak Gezgin Aruca

Etki Alanınızı Farkedin

Koçluk’la 2014 yılında danışan koltuğunda otururken tanıştım. Koçluk’un tınısı başkaydı ve beni “Olma hali”m ile tanıştırdı. Yunus Emre’nin dediği gibi “Bir Ben Vardır Benden İçeri…”. Koçluk Modülleri bir bir sonlanırken, ben kendi farkındalığımı yaşarken ve hayata bakış açım, olaylara yaklaşımım, kendimle olan ilişkim farklı bir boyut aldı. Bu esnada da içimdeki yaşam sevincim katmerlendi...Bir baktım 2017 yılında Practicum’dan mezun oluyorum. Koçluk yolculuğumu Gestalt, Transaksiyonel Analiz eğitimlerimle destekledim. ADLER &Üniversite işbirlikliklerine, ICF (International Coaching Federation) Türkiye’nin gönüllü Koçluk projelerine Koçluk yaptım. Şuanda da kurumlara ve bireylere hem Koçluk Hizmeti hem de Nefes Koçluğu Hizmeti veriyorum.  

Koçluk mesleğine olan adanmışlığımdan size biraz bahsetmek istiyorum. 

Benim için adanmışlık , yaptığınız işi hissetmek, işin tüm süreçlerine olan inancınızın gücünü görmek ve o güce odaklanmaktır. Çocukluğumdan itibaren en güçlü yönlerimden biri olan meraklı tarafım, Koçluk seanslarımda hem sorularımı oluşturmamda hem olma halimde bana yardımcı oluyor. Merakım, beni an’a getiriyor ve an’da tutuyor.An’da olduğumda açığa çıkan enerjimi ve etkimi görüyorum.  

Siz etkinizin farkında mısınız peki?  

Yöneticileriniz, ortaklarınız, çalışanlarınız hepinizden mesleğinize adanmış olmanızı bekler. Mesleğinizi seviyor olmanıza rağmen iş yerinizdeki etki alanınızı istediğiniz gibi oluşturamıyor olabilirsiniz. 

"Ben kendimi bu işe adadım ancak halen bu hayat istediğim gibi gitmiyor !" veya “Ben elimden geleni yapıyorum ancak çevremdeki kişilerle bunu yönetmek mümkün olmuyor !" dediğiniz anlar oluyor mu? 

Bir işe olan adanmışlığınızı destekleyecek en büyük unsurlardan biri de etki alanınızın farkına varabilmektir. 

Kimsiniz? Kendinizi nasıl konumlandırıyorsunuz? İdeal de kim olmak istiyorsunuz? Hangi güçlü yönlerinizle etkinizi daha farklı kılabilirsiniz? gibi soruların cevaplarıyla kendi etki alanınızı yönetebilirsiniz. 

Haydi biraz kendinize odaklanın ve düşünün… 

Gerçek başarı, adanmışlığınızı, etki alanınızın farkındalığı ile destekleyerek geleceğine hiç şüphe yok ! 

Daima sevgiyle.