Merhaba! 
Bu soruyu genellikle ben size sorarken şu an siz bana soruyorsunuz. Ben Başak Gezgin Aruca; Global koçum. Aynı zamanda bir anne ve bir eşim. Cesaretli, meraklı, yeniliklere açık, araştırmacı, gülmeyi seven, doğada huzur bulan, kedilere âşık iyi bir iletişimciyim! Hayattan keyif almak ve keyif vermek, temel mottom. İşim ve hayat amacım; insanlara ilham vermek, değişim ve dönüşümün gücüne inanarak herkesi sevgiyle kucaklamak ve pek tabii yaşam yolculuğum boyunca öğrendiklerimi Koçluk aracılığıyla insanlara aktarmak, bu sayede onlara katkı sağlayabilmek. Hümanist bakış açım, en önemli yetilerimden birisi. İnsanı seviyorum ben! İnsanların daha iyi bir yaşam inşa edebilmeleri için onlara ışık tutmayı, birlikte yol almayı seviyorum. Kendi potansiyellerini fark ettikleri, kendilerini takdir ettikleri zaman yüzlerindeki o ışıltılı gülümsemeyi gördüğüm her seferde “işte bu benim işim, doğru yoldayım” diyorum. “Mutluluk insanın içindedir” klişesiyle gerçekten de mutluluğun içimizde olduğu fark etmeye yardımcı oluyorum.

Peki benim hikayem ne? 
Fransa’da 1988 yılında doğdum. Babamın işi sebebiyle dört yıl boyunca ailemle Fransa’da yaşadık ve ardından İstanbul’a döndük. Pierre Loti Anaokulu’nda başlayan öğrenim sürecim, Galatasaray İlköğretim Okulu ve Galatasaray Lisesi’ndeki eğitimlerimle devam etti. Çocukluğumdan beri âşık olduğum tek bir şey vardı; konuşmak! Bir şeyler anlatmayı, paylaşmayı oldum olası seviyordum ve bu da üniversitede seçeceğim bölüm ile gelecekte kendimi konumlandıracağım noktayı belirginleştirmemi sağladı.

Babamın iletişim alanında akademisyen olması ve bu alanının kapsayıcılığını keşfettikten sonra Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde lisans eğitimimi tamamladım. Üniversite hayatım boyunca farklı şirketlerde staj yapma olanağı buldum. Bir iletişimcinin çalışabileceği neredeyse tüm alanları; ajans, medya ve kurumsal tarafı deneyimledim. Derken profesyonel iş hayatına IMAGE Halkla İlişkiler’de başladım: The Body Shop, Prada, Miu Miu, Shake Shack markalarına medya hizmeti verdim. Ardından 45 yıllık geçmişe sahip A&B İletişim’de IKEA, Artema, Beymen ve Network markalarına iletişim strateji yönetimi, medya planlama alanlarında hizmet sağladım. Hollanda’da, büyük pazar payına sahip bir firmanın CEO’su ile sohbet ettiğim esnada, kendisi geleceğimle ilgili paylaşımlarda bulunurken MBA yapmam tavsiyesinde bulundu ve bana bu konuda önderlik etti. Ben de bu doğrultuda 2015 yılında Koç Üniversitesi’nde MBA bölümünü tamamladım. Nereden bilebilirdim ki, başladığım o yolun, beni şu anki noktaya getireceğini…

Nitekim, ilk kez MBA yaparken Koçluk kavramı ile tanıştım ve danışan koltuğunda oturdum. Geleceğimle ilgili birçok açıdan farkındalık kazandım, hedeflerimi netleştirdim, çocukken kurduğum ve sorumluluklarım arttıkça unuttuğum hayallerimi hatırladım. Kısacası benim Koçluk hizmetiyle içsel yolculuğum bu dönemde başladı. Ardından L’Occitane bünyesindeki pazarlama departmanında markanın pazarlama stratejilerinde proje bazlı çalıştım ve kurumsal hayatta Revlon Professional ve American Crew markalarının pazarlama, iletişim müdürlüğü görevlerinde yer aldım. Fakat kalbim gece gündüz demeden Koçluk için atıyor, ruhum Koçlukla huzur buluyordu. Bir yandan kurumsal hayata devam ederken bir yandan da Koçluk Koçluk ileri düzey eğitimlerimi tamamladım: Gestalt Temel Kavramlar, Transaksiyonel Analiz Başlangıç ve Transformal Nefes eğitimleriyle kişisel gelişim sürecimi sürdürdüm.

Öte yandan gönüllülük esasıyla altı yıl boyunca Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV)’nda öğrencilere eğitimler verdim, ICF Türkiye’nin (International Coaching Federation) ADLER, Rotary CYDD ve Bizbizze proje çalışmalarında kadınlara ve birçok öğrenciye gönüllü koçluk hizmetinde bulundum. Hâlihazırda Bahçeşehir Üniversitesi öğrencilerine gönüllü koçluk hizmeti vermeye devam ediyorum. Galatarasaylılar Derneği ve Uluslararası Koçluk Federasyonu üyesiyim.

 • Marsilya / Fransa doğumluyum İstanbul’da yaşıyorum.
 • Lise öğrenimimi Galatasaray Lisesi'nde tamamladım.
 • Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum.
 • Koç Üniversitesi MBA yüksek lisansımı tamamladım.
 • Koçluk Sertifika Programı 1,2 ve 3 Modül ve Practicum’u bitirdim.
 • ICF (International Coaching Federation) ve EMCC (European Mentoring & Coaching Council) üyesiyim.
 • Transformal Nefes Semineri I,II,III, IVA & IVB Nefes Koçu eğitimlerimi tamamladım.
 • 2016 – 2018 Gestalt Kişisel Gelişim Programı'nı tamamladım.
×
Ana Sayfa İletişim
 • TR
 • EN
 • FR