Geleceği planlamanın yolu koçluktan geçiyor

İş yaşamında ve özel yaşamda daha etkin ve başarılı olmayı amaçlayanların başvurduğu, son yıllarda büyük ilgi gören koçluk ile ilgili Profesyonel Koç Başak Gezgin Aruca; “Değişime açık ve değişme konusunda kararlı bireylere, koç, hedeflerine ulaşmak konusunda yardımcı olur” diyor.

İş yaşamında veya özel yaşamında daha etkin ve başarılı olmayı amaçlayan bireylerin; takımlarının verimliliğini ve etkinliğini artırmak isteyen yöneticilerin, liderlerin; ailesiyle ve arkadaşlarıyla iletişim gücünü geliştirmek, yaşamını daha verimli, doyumlu geçirmek isteyenlerin sıklıkla başvurduğu koçluk, son yıllarda oldukça ilgi görüyor.

Gündelik yaşamın koşuşturması içinde çoğu zaman içimizdeki sesi duymuyor; isteklerimizin, hayallerimizin peşinden koşabilme gücünü bulamıyoruz. Hâl böyle olunca “harekete geçmek”, “ilerlemek”, “değişmek” ve “dönüşmek” pek mümkün olmuyor. İşte bu noktada 21. Yüzyılın yükselen mesleklerinden biri olan koçluk karşımıza çıkıyor. En genel anlamıyla içimizdeki engellerin görmemizi ve yaşamımızın kontrolünü elimize almamızı sağlayan koçluk, bireye birçok konuda farkındalık kazandırıyor. Peki, son yıllarda sıkça duyduğumuz yaşam koçu, ilişki koçu, kariyer koçu, öğrenci koçu, aile koçu tam olarak ne yapıyor, koçluk ve danışan arasındaki ilişki nasıl ilerliyor? Nasıl koç olunuyor?

Koçluk macerasına danışan olarak başlayan Profesyonel Koç Başak Gezgin Aruca, koç olmak isteyen herkesin önce koltuğun diğer tarafına oturması gerektiğini düşünüyor.

Danışan olduğu süreçte koçluğun hem kişisel hem de iş hayatına etkisini gördükten sonra koç olma yolunda adım attığını ifade eden Aruca; “Bir koç, öncelikle değişim konusunda istekli bir danışan bekler. Değişime açık ve değişme konusunda kararlı her insana koç, hedeflerine ulaşmak konusunda yardımcı olur” diyor.

“KOÇ DANIŞANIN GÜÇLÜ YÖNLERİNİ AÇIĞA ÇIKARIR”

Danışanın değişim sürecine rehberlik eden koçun ana görevi danışanın hem kişisel hem profesyonel alanındaki potansiyelini açığa çıkarmaya yardımcı olmak olduğunu ifade eden Aruca şunları söyledi: “Koç, danışanın hedefleri doğrultusunda süreci yönetir. Danışanın bugünkü gündemiyle ve gitmek istediği noktayla çalışır. Danışanın hedefleri doğrultusunda görüşmeler yapar. Danışanın mevcut durumunu ve beklentilerini tespit eder. Öncelikli olarak güçlü yönlerini, becerilerini ve motive edici etkenlerin açığa çıkmasını sağlar.”

“TERAPİ GEÇMİŞ, KOÇLUK GELECEK ODAKLIDIR”

Çoğu kez kafa karışıklığına neden olan konulardan biri de koçluk ile terapi arasındaki fark. Koçluk ile terapiyi birbirinden ayıran şeyleri Aruca şöyle anlatıyor: “Koçluğu terapiden ayıran birkaç yön vardır. Birincisi koçluk, bireyin belirli hareketlerinin sonucu olarak kendi isteği ile başlattığı değişimi temel alan, kişisel ve mesleki büyüme ve gelişmeyi destekleyen bir meslektir. Sonuçlar kişisel ya da mesleki başarı ile ilişkilidir. Koçluk hep ileriye doğru hareket eder ve gelecek odaklıdır”

Terapinin ise acıyı iyileştirme, bireyin kendi içindeki ya da iki veya daha fazla bireyin arasındaki işlev bozukluğu ve çatışmalarla ilgilendiğini belirten Aruca, “Terapide odak nokta, genellikle şimdiki zamanda bireyin duygusal fonksiyonlarını engelleyen, geçmişten gelen sorunları öğrenmek; psikolojik fonksiyonları geliştirmek, var olan iş ve özel hayat koşulları ile duygusal açıdan daha sağlıklı yöntemlerle ilgilenmektir. Terapi sonucunda genellikle duygusal/hissi durumlarda gelişme görülür. Bu durumlardaki olumlu gelişme koçluğun doğal sonucu olabilirken öncelikli odak nokta kişinin iş ya da özel hayatında belirli hedeflere ulaşmak için hareketle uygulanabilir stratejiler yaratmaktır. Koçluk ilişkisinde hareket, sorumluluk ve takip üzerinde durulur” şeklinde açıklıyor.

DEĞİŞİM İÇİN 6 – 12 AY YETERLİ

Koçluğun hem bireylere hem gruplara verilebileceğini de ifade eden Aruca, 18 yaşını doldurmuş her bireyin koçluk desteği alabileceğini söylüyor ve şunları ekliyor: “Bir danışan koçtan toplam 10, maksimum 12 seans destek almalıdır. Minimum 6 seans olmalıdır. Değişim için 6 ay kadar bir süreye ihtiyaç duyulur”

BAŞAK GEZGİN ARUCA KİMDİR?

Lise öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlayan Başak Gezgin Aruca, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Uzun bir süre iletişim ajanslarında çalıştı, farklı sektörden birçok markaya hizmet verdi. Revlon Professional ve American Crew markalarının pazarlama iletişim çalışmalarını yürüttü.  Çalışma hayatındaki deneyim ve tecrübelerini akademik alanda yetkin kılmak amacıyla Koç Üniversitesinden MBA yaptı. Koçlukla 2015’te tanışan Aruca, Kanada merkezli ADLER Koçluk Okulunun Koçluk Sertifika Programı’nı, İleri Düzey Koçluk Programı Practium’u ve Gestalt Kişisel Gelişim Programı’nı başarıyla tamamladı. Transformal Nefes Seminerini ve ardından IV, V Koçluk eğitimlerini tamamladı. Son olarak Transaksiyonel Analiz Temel Seviye eğitimini tamamladı. Şuanda da Gestalt metodolojisi ve tekniğini nasıl geliştirebildiğim uygulama içeren çalışmalara katılıyor.